Egzoz Susturucu Montajı

Egzoz Susturucu Montajı

Egzoz susturucu, motoru çok büyük bir basınçla terk eden gazların susturuculardan geçerken basınçlarını azaltarak sessiz bir şekilde dışarı atılmalarını sağlar.

Egzozdaki bu gazlar motoru direk terk etseler idi çok yüksek bir gürültü oluşurdu. Bu nedenle, egzoz manifoldu gazları plakalar, metal borularla birlikte izolasyon maddelerinin de bulunduğu susturucuya gönderilir.

Gazlar susturucudan geçerken basıncını azaltır ve dışarıya gürültüsüz şekilde atılması sağlanır. Susturucular katalitik konverter ile arka boru arasında bulunur ve yapısı metaldir.

Egzoz susturucuları, genelde orta ve arkada iki tane bulunur. Bazı araçlarda susturucu olsa dahi ses çıkarır bunun nedeni ise, bazı susturucuların gazı metalle sarılmış delikli bir borudan geçerek dışarı atılmakta yani az da olsa bunun sonucunda basınç azalsa bile biraz ses çıkabilir. Susturucular aynı zamanda egzoz supaplarının açılıp kapanması ile oluşan sesleri boğarlar.

Supap açıldığı zaman yanmış gazlar yüksek basınçla dışarı atar. Bunun sonucunda neredeyse 2000 km hızda ses dalgaları yaratır.

Egzoz susturucuları işte bunu sessiz hale getirmekle görevlidir. Susturucular, bu ses dalgası enerjisini ısıya çevirir ve sesi yok eder. Susturucuların plakalara ve delikli bölmeye değen ses dalgaları enerjilerini kaybederler.

Diğer Hizmetler

+13 Yıllık deneyim ile çözüm ortağınız olmaktan gurur duyuyoruz.